Wiedza

Informacje o nośnikach danych

Budowa dysku twardego HDD

Dysk twardy, dysk komputerowy, HDD (ang. hard disk drive) – pamięć masowa wykorzystująca nośnik magnetyczny do przechowywania danych. Nośnikiem magnetycznym jest okrągły talerz wykonany z duraluminium lub z obecnie wykorzystywanego kompozytu ceramiczno-szklanego pokrytego warstwą antyferromagnetyczną...

Budowa dysku twardego HDD

 

Budowa dysku SSD

Dyski SSD (ang. Solid State Drive) zwane również jako dyski półprzewodnikowe są to nośniki danych, których konstrukcja opiera się jedynie na pamięciach NAND flash. W odróżnieniu od tradycyjnych dysków twardych HDD (ang. Hard Disk Drive) zbudowanych z wirujących talerzy magnetycznych, dyski SSD nie posiadają żadnych ruchomych podzespołów, dzięki czemu są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne takie jak wstrząsy, uderzenia czy upadki.

Budowa Dysku SSD, Pamięci Nand flash, kontroler, pamięć podręczna, Informacje o nośnikach danych

 

Odgłosy wydobywające się z uszkodzonego dysku twardego

Często uszkodzone dyski twarde wydobywają dziwne odgłosy ze środka. Odgłosy takie są czasami bardzo słabo słyszalne i aby cokolwiek usłyszeć należy przyłożyć ucho do samego dysku i dopiero podłączyć kabel zasilający do dysku. Odgłosy są charakterystyczne dla producenta lub danego uszkodzenia i słysząc je można dużo powiedzieć co się dzieje z dyskiem.

 

Rodzaje uszkodzeń dysków twardych